کد پستی استان شیراز

درباره استان شیراز

شیراز (دربارهٔ این پرونده تلفظ راهنما·اطلاعات) یکی از شهرهای بزرگ ایران و مرکز استان فارس است. جمعیت شیراز در سال ۱۳۹۵ خورشیدی بالغ بر ۱٬۷۱۲٬۷۴۵ تن بوده که این رقم با احتساب جمعیت ساکن در حومهٔ شهر به ۱٬۸۶۹٬۰۰۱ تن می‌رسد.

شیراز در بخش مرکزی استان فارس، در ارتفاع ۱۴۸۶ متری از سطح دریا و در منطقهٔ کوهستانی زاگرس واقع شده و آب و هوای معتدلی دارد. این شهر از سمت غرب به کوه دراک، از سمت شمال به کوه‌های بمو، سبزپوشان، چهل‌مقام و باباکوهی (از رشته کوه‌های زاگرس) محدود شده‌است.

شیراز پس از تبریز (در سال ۱۲۸۷) و تهران (در سال ۱۲۸۹) سومین شهر ایران است که در سال ۱۲۹۶ خورشیدی، نهاد شهرداری در آن تأسیس گردید. شهرداری شیراز به ۱۱ منطقهٔ مستقل شهری تقسیم شده و جمعاً مساحتی بالغ بر ۲۴۰ کیلومتر مربع را شامل می‌شود.

نام شیراز در کتاب‌ها و اسناد تاریخی، تحت نام‌های مختلفی نظیر «تیرازیس»، «شیرازیس» و «شیراز» به ثبت رسیده‌است. محل اولیهٔ این شهر در محل قلعهٔ ابونصر بوده‌است. شیراز در دوران بنی‌امیه به محل فعلی منتقل می‌شود و به بهای نابودی اصطخر – پایتخت قدیمی فارس – رونق می‌گیرد. این شهر در دوران صفاریان، بوییان و زندیان پایتخت ایران بوده‌است.

شیراز از دیرباز به واسطهٔ مرکزیت نسبی‌اش در منطقهٔ زاگرس جنوبی و واقع‌شدن در یک منطقهٔ به نسبت حاصل‌خیز، محلی طبیعی برای مبادلات محلی کالا بین کشاورزان، یکجانشینان و عشایر بوده‌است. همچنین این شهر در مسیر راه‌های تجاری داخل ایران به بنادر جنوب مانند بندر بوشهر قرار گرفته‌است.

شیراز به سبب جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی، مذهبی و طبیعی فراوان، همواره گردشگران بسیاری را به سوی خود فرا می‌خواند. سید علی خامنه‌ای -رهبر ایران- لقب سومین حرم اهل بیت در ایران را به این شهر نسبت داد.

 

کد پستی شهر خرمبید : ۷۳۷۵۱ _ ۷۳۹۶۱

کد پستی شهر خنج : ۷۴۴۳۱ _ ۷۴۴۳۱

کد پستی شهر داراب : ۷۴۱۱۱ _ ۷۴۸۹۱

کد پستی شهر زرین دشت : ۷۴۸۱۴ _ ۷۴۸۶۱

کد پستی شهر شیراز : ۷۱۳۳۱ _ ۷۳۴۹۱

کد پستی شهر سپیدان : ۷۳۶۱۱ _ ۷۳۶۹۱

کد پستی شهر فراشبند : ۷۴۷۷۱ _ ۷۴۷۸۱

کد پستی شهر فسا : ۷۴۶۱۱ _ ۷۴۶۹۱

کد پستی شهر فیروزآباد : ۷۴۷۱۱ _ ۷۴۷۹۱

کد پستی شهر قیر و کارزین : ۷۴۷۱۴ _ ۷۴۷۶۱

کد پستی شهر کازرون : ۷۳۱۱۱ _ ۷۳۳۹۱

کد پستی شهر لارستان : ۷۴۳۱۱ _ ۷۴۴۱۹

کد پستی شهر لامرد : ۷۴۳۴۱ _ ۷۴۴۴۱

کد پستی شهر مرودشت : ۷۳۴۳۱ _ ۷۳۷۷۱

کد پستی شهر ممسنی : ۷۳۵۱۱ _ ۷۳۵۹۱

کد پستی شهر مهر : ۷۴۴۱۴ _ ۷۴۴۵۱

کد پستی شهر نی ریز : ۷۴۹۱۱ _ ۷۴۹۹۱

کد پستی های تمامی شهرهای شیراز در بالا آمده است و قابل استفاده است ، این مورد برای سهولت استفاده کاربران میباشد.